fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya
fuga mobilya

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/defines.php:14) in /libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/defines.php:14) in /libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/defines.php:14) in /libraries/joomla/session/session.php on line 426
Ochrona upraw przed zgryzaniem przez zwierzynę
 

LogowaniePolecamy

SPL

Reklama

 
 
 
Polecamy Portal maszyny stolarskie - lesnictwo.info

Literatura

NOWA NIŻSZA CENA!!!

mojlas

"Mój Las" poradnik każdego właściciela lasu. więcej...

 

poradnik-lasy-prywatne

"Poradnik dla właścicieli lasów prywatnych" więcej...


Ochrona upraw przed zgryzaniem przez zwierzynę PDF Drukuj Email

sarna_smallJest to ogryzanie wierzchołkowej części pędu drzewka przez jeleniowate (jeleń, sarna, czy łoś). Z gatunków iglastych najczęściej zgryzana jest sosna, natomiast świerk raczej wtedy gdy występuje w formie domieszki. Preferowana jest również jodła, niezależnie od wielkości jej udziału w danym odnowieniu. Sporadycznie zgryzany jest także modrzew. Z gatunków liściastych zgryzane są: dąb, buk, jesion, lipa, klon, jawor, wiąz i grab.

Możliwe jest również ogryzanie młodych drzewek przez zające i gryzonie. W odróżnieniu od jeleniowatych, które z reguły zgryzają tylko wierzchołki pędów, te uszkadzają pędy młodych drzewek od podłoża do  wysokości ok. 80 (100) cm. Drzewka o średnicy do 1cm mogą być przegryzane, z grubszych ogryzana jest kora wokół pędu głównego, najczęściej na szyi korzeniowej.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest stosowanie środków chemicznych nazywanych repelentami. (Repelenty mają nieprzyjemny, a więc odstraszający dla zwierzyny smak lub zapach). Wykaz tych środków jest corocznie publikowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa - "Wykaz środków ochrony roślin zalecanych do stosowania w leśnictwie w roku 2009" i zarejestrowanych przez Ministra RiRW dla leśnictwa.

Środki zabezpieczające przed zgryzaniem drzew iglastych:

 • Emol BTX LA, - zużycie: 2-10 l na 1000 drzewek
 • Emol PLUS BTX LA - zużycie: ok. 2 l na 1000 sadzonek
 • Pellacol 10 PA - zużycie: 2-4 l na 1000 drzewek
 • Cervacol Extra PA - zużycie: 10-14 kg na 1000 sztuk 2-5 letnich drzewek
 • Emol 05 LA - zużycie: od 2 l na 1000 drzewek iglastych do 10-15 l na 1000 drzewek liściastych
 • Emol 10 LA - zużycie: od 2 l na 1000 drzewek iglastych do 10 l na 1000 drzewek

Środki zabezpieczające przed zgryzaniem drzew liściastych:

 • Repentol 6 PA - zużycie: 10-15 kg  środka na 1000 sztuk 2-5 letnich drzewek
 • Wam Extra PA - zużycie: 2-5 kg  środka na 1000 drzewek.

* Zużycie środków jest różne i zależne od gatunku, wielkości drzewka oraz sposobu zabezpieczania.

Przed zgryzaniem należy chronić wszystkie gatunki drzew liściastych, przez zabezpieczenie wszystkich drzewek w uprawie. Zabezpieczanie kontynuujemy do momentu gdy drzewka osiągną wysokość 1-1,5m wysokości.

 • Zabezpieczanie sosny przed zgryzaniem należy wykonywać w warunkach dużego zagrożenia uprawy przez zwierzynę. Należy wówczas zabezpieczać od 30 do 40% drzew na uprawie, przez okres 3 - 4 lat, począwszy od założenia uprawy. Do zabezpieczenia wybiera się drzewka prawidłowo ukształtowane i żywotne (nie smarujemy krzywych, dwójek, chorych). W sytuacji, gdy zgryzanie sosny kształtuje się na poziomie uszkodzeń średnich, zabezpieczanie upraw sosnowych nie jest konieczne.
 • Repelenty należy nakładać na najbardziej narażone na zgryzanie fragmenty drzew, czyli pęd wierzchołkowy drzewka. Najlepszą metodą jest nanoszenie preparatu grubą rękawicą  roboczą na igły w wierzchołkowej części pędu głównego sadzonek (należy zwrócić uwagę na to, by repelent nie był nakładany tylko na pąk szczytowy, należy uważać by nie zakleić pąka).
 • Zabezpieczenie wykonuje się w okresie jesiennym (październik), w dzień bezdeszczowy i bezwietrzny, gdy temperatura jest wyższa niż 5 stopni C.
 • Repelenty należy stosować ściśle według zaleceń dołączonych w formie etykiety-instrukcji stosowania do opakowań środków. Zaleca się zmianę repelentu co kilka sezonów, ponieważ możliwe jest ?przyzwyczajenie się" zwierzyny do ich zapachu i smaku.

Do ochrony drzew przed zgryzaniem stosuje się, również różnego rodzaju osłonki. Są to zrobione z tworzyw sztucznych tuby chroniące pojedynczą sadzonkę, najczęściej  cenniejszych drzew występujących w domieszce.

źródło: "Instrukcja Ochrony Lasu",  "Wykaz środków ochrony roślin zalecanych do stosowania w leśnictwie w  2009r"

 
CKPL